Facebook

Psychoterapia par

Pomiędzy dwojgiem ludzi pozostających ze sobą w związku zawsze były i będą pojawiać się problemy.
Są one nieodłącznym elementem życia. Stanowią wyzwania. Zdolność do pokonywania ich to cenne i pożądane zasoby rozwojowe człowieka. Czasami jednak problemy mogą przerastać kompetencje pary. Mogą stanowić zagrożenie dla jakości lub/i istnienia związku.

Propozycją rozwiązania tej sytuacji jest psychoterapia par.

Jak wygląda takie spotkanie?

Spotkanie musi odbyć się zawsze we trójkę. Na początku rozmowy poproszę parę, aby opisała mi problem z jakim do mnie przychodzi. Czasami para przed wizytą ustaliła pomiędzy sobą, kto będzie rozmawiał ze mną. Mimo wszystko i tak poproszę, aby każda ze stron ze swojego punktu widzenia, swoim językiem wyjaśniła jak widzi problem. W dalszym przebiegu spotkania zapytam co skłoniło parę do podjęcia decyzji o skorzystaniu z mojej pomocy, jak para radziła sobie do tej pory i jakie jej zdaniem są przyczyny problemu. Elementem spotkania będzie też wywiad kliniczny dotyczący sytuacji życiowej pary, rodziny pochodzenia, stanu zdrowia każdej z osób, trybu życia, etc. Te informacje, choć wydają się nie mieć żadnego związku, czasami dużo wnoszą do istoty problemu. Na zakończenie podzielę się swoimi refleksjami dotyczącymi tego jak ja jako specjalista diagnozuję problem. Jeśli spotkanie nie było wyczerpujące możemy umówić się na drugie. Po nim albo para otrzyma ode mnie poradę co robić albo ustalimy kontrakt na psychoterapię.

Na psychoterapii par każda osoba uczy się zmieniać swoje zachowanie wobec drugiej osoby, co skutkuje nową jakością relacji. Wspólnie rozmawiamy o tym, co dzieje się pomiędzy nami w gabinecie oraz w relacjach codziennych, o tym, co utrudnia konstruktywne rozwiązania. Moim celem jest uwrażliwienie każdej z osób na punkt widzenia drugiej, na rozumienie istoty problemu i przeciwdziałania mu. Szczególnie dużo uwagi poświęcam komunikacji, ale nie tylko. Moją rolą jest również stworzenie parze okazji do wypracowania nowych zasobów, wzmocnienia dotychczasowych w zakresie rozwiązania problemów, tak, by para stała się samodzielna, nie musiała do mnie przychodzić.

Psychoterapia par, podobnie jak psychoterapia indywidualna, jest cykliczną formą leczenia. Oznacza to, że sesje odbywają się w regularnych odstępach czasowych. Sesje psychoterapii par odbywają się zazwyczaj co 2 lub 3 tygodnie. Jedno spotkanie trwa 90 minut, w wyjątkowych sytuacjach do 2 godzin.

Problemy, które pary zgłaszają to m.in.:Rejestracja: 506 159 525 terapia on-line:  • Skype 


  • WhatsApp 


  • Messengernr konta: 93 2030 0045 1130 0000 0239 6920edukacja, członkowstwo, współpraca

top© 2013 by Agata Maria Aleksińska. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja ELINTER