Facebook

POLECANE KSIĄŻKI

W księgarniach nie brakuje czasopism psychologicznych, książek - poradników, które wyjaśniają jak radzić sobie z depresją, jak wychowywać dzieci, co robić ze związkiem i co myśleć, co czuć, jak żyć. Całe sedno jednak leży w tym, by w gąszczu zróżnicowanej literatury dotrzeć do tej sprawdzonej - wiarygodnej merytorycznie i użytecznej praktycznie.

 Na tej stronie będę dla Państwa w sposób cykliczny prezentować znane mi pozycje, które polecam także pacjentom w gabinecie jako uzupełnienie procesu psychoterapii, z których korzystam w procesie podnoszenia swoich kwalifikacji.

Także takie, które polecam Koleżankom, Kolegom, oraz Rodzinom osób chorych.


DLA PACJENTA:

DLA RODZINY PACJENTA:

Asertywność jest pojęciem dość rozpowszenionym, zakorzenionym w świadomości powszechnej. Często kojarzymy ją ze zbiorem formuł reagowania, tymczasem jest ona czymś więcej, niż zestawem technik /.../. Zdarza się, że mylimy postawę asertywną z postawą agresywną. Niektórzy wykorzystują asertywność do usprawiedliwiania postaw agresywnych - na przykład wyobrażają sobie, że asertywność to prawo powiedzenia komuś "prosto z mostu" wszystkiego. Nie do końca /.../. Wreszcie asertywność odnosi się nie tylko do relacji osoby z innymi osobami, ale także obejmuje relację człowieka ze sobą samym. Zawiera się w tym, jak traktujemy siebie, jaki rodzaj wewnętrznego dialogu jest częścią naszego procesu doświadczania. Serdecznie polecam tę pozycję.


DLA PSYCHOTERAPEUTY:

Współuzależnienie może być tematem współpracy psychoterapeuty lub psychologa z pacjentem. Istotą jest nie tylko uświadomienie na czym ono polega, jaka jest destrukcyjna rola, a jaka powinna partnera osoby uzależnionej. Nie mniej ważne jest wyposażenie pacjenta w konkretne umiejętności, które pomogą mu dbać o siebie, o swoje granice, nie kontynuować procesu współuzależniania się.


DLA PACJENTA:


Bardzo polecam tę pozycję Pacjentom, którzy chcieliby poradzić sobie z lękami, z objawami nerwicy. W dosyć przystępny, ale co ważne, nie powierzchowny sposób autor przedstawia metody radzenia sobie. Lektura tej książki może też być dobrym przedwstępem przed współpracą z psychologiem lub jej uzupełnieniem między sesjami. Drodzy Pacjenci, zachęcam i rekomenduję.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 DLA RODZINY CHOREGO NA OTĘPIENIE:

 

Książka wyjaśnia niezwykle przystępnym, ale nie upraszczającym językiem, czym jest otępienie, jakie są rodzaje otępienia, jak radzić sobie z codziennymi kłopotami związanymi z życiem z osobą chorą, jak dostosować świat chorego do świata zdrowej opiekującej się rodziny, tak by chory mniej cierpiał, a rodzina ponosiła jak najmniejsze straty psychiczne. Naprawdę polecam.

 

 

 DLA SPECJALISTY:

DLA PACJENTA:

DLA RODZINY CHOREGO NA ZABURZENIA NASTROJU:

Polecam ten podręcznik zarówno Pacjentom, jak Specjalistom. W przejrzysty, ale nie upraszczający sposób omawia podstawowe zasady terapii poznawczo - behawioralnej. Szczególnym walorem tej książki są rozliczne przykłady ilustrujące temat oraz tabelki, które sprawiają, że czytelnik może w stosunkowo prosty sposób przełożyć wiedzę na własne problemy i może pracować sam ze sobą nad swoimi objawami lękowymi, depresyjnymi.

 

 

 DLA SPECJALISTY:

Polecam książkę Specjalistom. Czasem Pacjent ma dosyć dobry wgląd - rozumie jakie utrwalone schematy stoją u podłoża jego problemów, pracuje nad poznawczą restrukturyzacją - zmianą przekonań, nie przynosi to jednak spodziewanych efektów. Nierzadko dzieje się tak dlatego, że odpowiadają za to wymagające głębszego przepracowania schematy emocjonalne. Pozycja w bardzo wszechstronny sposób - od strony badań naukowych, od strony teorii ale i praktyki omawia ten model pracy z pacjentem - nad emocjami.

 

 

DLA SPECJALISTY:

Jestem psychoterapeutą integracyjnym, nie terapeutą scritce psychoanalitycznym, tym nie mniej w tej książce znalazłam swojego czasu cenne propozycje konceptualizacji objawów chorobowych Pacjenta, dały mi one wartościowe podwaliny dla pracy terapeutycznej. Bardzo polecam psychologom - terapeutom.

 

DLA SPECJALISTY:


Polecam tę książkę Kolegom, Koleżankom - Psychoterapeutom. Chociaż pozycja, jak zresztą wynika z tytułu, dosyć jednocznacznie wskazuje na paradygmat psychoanalityczny, to jednak omówione treści moim zdaniem mają charakter dosyć uniwersalny, pożyteczny niezależnie od przyjętego nurtu teoretycznego. Myślę, że pomocne wskazówki znajdzie tam terapeuta poznawczo - behawioralny, jak gestalcista oraz terapeuta systemowy. Szczerze polecam.

 

 

 

 Rejestracja: 506 159 525 terapia on-line:  • Skype 


  • WhatsApp 


  • Messengernr konta: 93 2030 0045 1130 0000 0239 6920edukacja, członkowstwo, współpraca

top© 2013 by Agata Maria Aleksińska. Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja ELINTER