12.11.2014, 10:02
KONFERENCJA - psychoterapia działa, jak - refleksje nad procesem psychoterapii.
Wśród prelegentów byli wybitni przedstawiciele środowiska psychoterapeutów, m.in.
Prof. Czabała,
Prof. Mellibruda,
Prof. de Barbaro,
Prof. Namysłowska
i inni.
Omówione zostały treściwie procesy psychoterapeutyczne, metody leczenia w poszczególnych nurtach. Całość dopełniały ciekawe panele dyskusyjne oraz atrakcyjne warsztaty.
Psychoterapia to przede wszystkim relacja psychoterapeutyczna, która w każdym nurcie psychoterapeutycznym ma zasadnicze znaczenie dla efektów leczenia.
Psychoterapia może być krótko bądź długoterminowa - czas trwania powinien być dopasowany m.in. do typu problemów.
Psychoterapeuta z Labolatorium Psychoedukacji w Warszawie - p. Zofia Milska - Wrzosińska zaznacza, że lepiej jest zakwalifikować pacjenta na terapię krótkoterminową, po czym przeformułować kontrakt na psychoterapię długoterminową, niż odwrotnie. Zwraca uwagę na to, że człowiek - pacjent ma w swoim życiu także dobre doświadczenia relacyjne, które mogą być mocnym punktem współpracy. Zwraca także uwagę, że nie zawsze warunkiem koniecznym przepracowania urazowych śladów relacji z dzieciństwa musi być praca nad przeniesieniem. Można analizować przeszłość, przepracowywać trudne emocje bez kontekstu przeniesienia.
Specyficzną formą psychoterapii jest grupa - niezależnie od tego, czy będzie to niedyrektywny /bez struktury/ trening inter/intrapersonalny, czy psychoanaliza grupowa będziemy mogli zaobserwować podobne procesy - wyodrębnią się role, które zazwyczaj pełnimy w życiu codziennym, specyficzne schematy myślenia, odczuwania, reagowania, radzenia sobie. Środowisko innych pacjentów jest uniwersalnym środowiskiem - lustrem i może być źródłem zmiany - korektywnych doświadczeń.
Niezwykle ważny w procesie psychoterapii jest terapeuta jako człowiek. Dobrze by było, by w kontakcie z pacjentem był osobą autentyczną, pomaga bowiem człowiek, a nie metoda. Szczególnie nurt psychoterapii Gestalt podkreśla wagę transparentności terapeuty, który nie ma żadnych masek.
powrót